Ciężkie, toporne, ale i niezawodne szamba betonowe

Panuje wiele niepochlebnych opinii na temat szambu z beton. Tymczasem nowoczesne zbiorniki na ścieki tego typu doskonale bronią się przed wszystkimi negatywnymi komentarzami wysyłanymi pod ich adresem. Jakie są najczęściej powtarzane mity na temat szamb z betonu?

Zwolennicy szamb z tworzywa sztucznego zawsze jako główny argument za wysuwają ich idealną szczelność i ekologiczność. Tymczasem produkowane dzisiaj szamba betonowe są monolitycznymi bryłami z jednego odlewu, ponadto wyróżniają się wysoką jakością użytych mieszanek betonowych oraz uszczelnień, dlatego dorównują w tym względzie szambom z plastiku. Dużo mówi się także o wyższości zbiorników plastikowych nad betonowymi ze względu na to, iż te pierwsze nie korodują, a te drugie tak. Jednakże jeśli sięgniemy po wyrób ze specjalnej klasy betonu odpornego na czynniki zewnętrzne, problem ten mamy zażegnany.

Kolejną pozorną wadę szamb betonowych stanowi ich problematyczny transport i montaż. Fakt, szamba z plastiku są lekkie i nie wymagają (w przeciwieństwie do szamb betonowych) specjalistycznego przewozu i instalacji za pomocą dźwigu. Jednak zważywszy na fakt, w jaki sposób działają firmy zajmujące się dystrybucją szamb betonowych, problem transportu i montażu zbiornika z betonu przestaje istnieć. Przeważnie zamawiając szambo, zamawiamy również jego fachową instalację, tak więc sami nie musimy martwić się o dowiezienie pojemnika, nie musimy też dokonywać żadnych robót. Co więcej duża waga wcale nie jest wadą szamb betonowych, ale ich zaletą. W przypadku tak ciężkiego zbiornika nie musimy bowiem martwić się, że zostanie on wypchnięty do góry przez wody gruntowe ani uszkodzony poprzez naciski z góry. Tymczasem z lekkimi i mniej odpornymi na obciążenia szambami z tworzyw sztucznych trzeba w tej kwestii bardzo uważać.

Według wielu opinii, szambo plastikowe to lepszy wybór niż betonowe, ponieważ można je wyczyścić, a później odsprzedać, w przypadku, gdy przestaje być nam potrzebne. Nie istnieją jednak żadne przeciwwskazania, by wyczyścić i odsprzedać również szambo betonowe.