Czym ogrzewać dom – pelletem czy ekogroszkiem?

Ekogroszek czy pellet – ten dylemat nie omija większości posiadaczy własnego wolno stojącego domu. Są to dwa popularne, w wielu względach podobne do siebie rodzaje opału, niemniej jednak istnieją między nimi pewne różnice, które sprawiają, że niekiedy ciężko podjąć ostateczną decyzję. Czym zatem palić?

Co wybrać, kocioł na pellet czy ekogroszek? Na pewno nie warto polegać na jednostkowych opiniach osób, które zraziły się do jednego lub drugiego rozwiązania, lepiej poznać wady i zalety obydwu i dobrać to, co bardziej nam pasuje. Wielekroć negatywne komentarze pod adresem ogrzewania ekogroszkiem lub pelletem wynikają nie tyle z awaryjności instalacji, ile z jej niepoprawnego użytkowania. Często też za złe funkcjonowanie kotła odpowiada złej jakości materiał opałowy, toteż bez względu na to, czy wybierzemy ekogroszek, czy pellet, warto postępować zgodnie z instrukcjami użytkowania kotła, a nade wszystko – kupić dobrej klasy paliwo.

Ekogroszek jest jednym z najtańszych materiałów opałowych, dzięki czemu jest najczęściej wybieraną opcją. Również wydatki na kocioł i instalację grzewczą w tym przypadku nie są najwyższe. Warto jednak pamiętać, że ekogroszek nie jest przyjazny dla środowiska, jest to materiał nieodnawialny, a jego spalanie wiąże się z wysoką emisją CO2. Dodatkowo, jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości w kotłowni, ekogroszek może nie spełnić naszych oczekiwań. Powstający przy dozowaniu opału pył oraz duże ilości popiołu pozostającego po jego spaleniu mogą być bardzo kłopotliwe dla osób ceniących porządek.

W kwestii czystości znacznie lepiej wypada pellet, z którego nie sypie się nieznośny pył i z którego powstaje mniej popiołu. Dla osób troszczących się o środowisko duże znaczenie może mieć również ekologiczność pelletu, niska emisja CO2 i możliwość powtórnego wykorzystania popiołu, np. do nawozu. Ponadto pellet jest tylko trochę droższy od ekogroszku, ale biorąc pod uwagę fakt, iż jest ekonomiczny w eksploatacji, całkowite poniesione koszty za ogrzewanie wcale nie muszą być wyższe.