Zalety i wady domów modułowych

Powszechnie stosowane technologie budowlane w ostatnich latach przeżywają swój gwałtowny rozwój, dostosowując się do ciągle rosnących wymagań rynku. Niemały wpływ na taki stan rzeczy mają także inwestorzy, nieustannie szukający sposobów skrócenia czasu oraz obniżenia kosztów budowy. Skutecznym rozwiązaniem, z jakiego w takiej niekomfortowej sytuacji można skorzystać, są funkcjonalne domy modułowe, których postawienie i wykończenie zajmuje zaledwie kilka miesięcy.

Domy o konstrukcji modułowe powstają z gotowych, prefabrykowanych elementów, produkowanych w standardowych rozmiarach. Wszystkie niezbędne do budowy części są dostarczane na plac budowy, a ich montażem można zająć się samodzielnie lub korzystając z usług specjalizującej się w tym firmy. Z roku na rok rośnie liczba gotowych projektów, łatwo więc znaleźć wśród nich idealny dom dla całej rodziny. Zazwyczaj można wybierać spomiędzy kilku standardów wykończenia o zróżnicowanych cenach. Najtańsze są oczywiście budynki oddawane właścicielom w stanie surowym, ale osoby dysponujące większą gotówką mogą zamówić dom kompleksowo wykończony, łącznie z wyposażeniem wnętrza w meble czy sprzęt AGD.

Tego typu konstrukcje mają wiele niepodważalnych zalet, ale i pewne wady, z którymi trzeba się liczyć, decydując się na ich budowę. Jest to zdecydowanie najkrótsza droga do własnego domu, a wszystkie zastosowane elementy muszą spełniać surowe normy jakościowe, gwarantujące długą i bezawaryjną eksploatację. Największe problemy może sprawić sama budowa, która z racji wagi poszczególnych prefabrykatów, wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, w tym dźwigów o dużej nośności.