Czym osłonić okna dachowe?

Przez okna na poddaszu domu przedostaje się do wnętrz dużo światła i promieni słońca, które nie zawsze są przez nas mile widziane. Jak wybrać osłony na okna dachowe, które będą jednocześnie praktyczne w użytkowaniu i efektowne oraz które skutecznie ochronią nas przed nadmiarem światła i ciepła?

Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych firanek i zasłon i chciałbyś ozdobić nimi okna dachowe, oczywiście możesz to zrobić, jednak musisz zadbać o odpowiednie ich umocowanie zarówno u góry, jak i u dołu. W sklepach dostępne są mini-karnisze do okien dachowych, które przykleja się na ramy, a następnie przeciąga się przez nie specjalnie uszyte firanki i zasłonki. Warto jednak mieć na uwadze, iż lekkie i cienkie firaneczki i zasłony nie zapewnią odpowiedniej ochrony przed „wchodzącym” do pokoju światłem, toteż warto pomyśleć również o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci rolet lub okiennic.

Na rynku dostępna jest dziś bogata paleta rozmaitych żaluzji, rolet, okiennic przystosowanych do okien dachowych. Ich wybór zależy od stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie oraz twojej własnej wygody użytkowania. Jeśli chcesz, by osłony okienne stanowiły również dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem, hałasem i złodziejami, wybierz okiennice zewnętrzne. Jeśli natomiast wolisz osłony wewnętrzne, do wyboru masz: tradycyjne żaluzje, praktyczne plisy, dekoracyjne rolety rzymskie, klasyczne rolety materiałowe, nowoczesne rolety dzień-noc, designerskie shuttersy. Jeśli zależy ci na możliwości maksymalnego ograniczenia dopływu światła, wybierz model rolet lub żaluzji o właściwościach zaciemniających. Jeśli liczy się dla ciebie maksymalna wygoda, pozwól sobie na model osłon wyposażony w system zdalnego sterowania.